Jak wybrać łóżko do rehabilitacji?
Dodano maj 21, 2015 mobil-medic

Łóżko rehabilitacyjne (ortopedyczne, szpitalne) to sprzęt, bez którego osoba przewlekle chora nie może się obejść. Najlepsze jest to typu szpitalnego, „łamane” pod różnymi kątami przy zagłówku i kolanach, wykonane z lekkich materiałów, wysokie, z możliwością regulacji, na kółkach, aby można było łatwo je przesuwać, z barierkami i tzw. wysięgnik ręki, umożliwiający choremu samodzielną zmianę pozycji.
Jak domowe łóżko zmienić w łóżko rehabilitacyjne?
Łóżka specjalistyczne są drogie. Jeśli nie masz możliwości zdobycia łóżka rehabilitacyjnego, możesz do potrzeb chorego dostosować zwykłe, domowe łóżko. Jak to zrobić?
- Potrzebne ci będzie łóżko o wymiarach ok. 190–200 cm długości, szerokości minimum 90 cm i wysokości 65–70 cm. Ten ostatni parametr możesz dopasować, umieszczając pod nogami łóżka drewniane klocki, cegły, pustaki.
- Zamiast barierek wykorzystaj lekką siatkę (w razie potrzeby skorzystaj z pomocy ślusarza).
- Zagłówek możesz przygotować z koców złożonych w kostkę, lub drewnianym klinem obciągniętym cienką warstwą gąbki i materiałem lub klinem z gąbki o gęstej fakturze.
- Wysięgnik ręki, czyli tzw. lejce lub drabinkę, które pomagają choremu podciągnąć się na łóżku lub wykonać proste ćwiczenia usprawniające możesz zastąpić taśmą wykorzystywaną w pracach remontowych z uformowanym uchwytem.
Jak ustawić łóżko?
Specjalne łóżko dla osoby przewlekle chorej ustaw, tak, by był do niego dostęp z obu stron. Łóżko specjalne powinno stać z daleka od okna, aby nie narażać chorego na bezpośrednie działanie powietrza.
Łóżko rehabilitacyjne: dofinansowanie z P.C.P.R lub MOPS
Możesz się ubiegać o dofinansowanie do zakupu łóżka rehabilitacyjnego z PCPR-u lub MOPSu w wysokości 60 procent wartości zakupionego sprzętu. W tym celu konieczne jest:
- zaświadczenie od lekarza z zleceniem na zakup łóżka rehabilitacyjnego
- przedstawienie faktury PRO FORMA – oświadczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności
- oświadczenie o dochodach osoby niepełnosprawnej lub opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny (we wspólnym gospodarstwie domowym)
- wypełnienie wniosku o dofinansowanie (druki dostępne w PCPR i MOPS)