Jak wybrać łóżko do rehabilitacji?

Dodano     maj 21, 2015   mobil-medic

Jak wybrać łóżko do rehabilitacji?

Łóżko rehabilitacyjne (ortopedyczne, szpitalne) to sprzęt, bez którego osoba przewlekle chora nie może się obejść. Najlepsze jest to typu szpitalnego, „łamane” pod różnymi kątami przy zagłówku i kolanach, wykonane z lekkich materiałów, wysokie, z możliwością regulacji, na kółkach, aby można było łatwo je przesuwać, z barierkami i tzw. wysięgnik ręki, umożliwiający choremu samodzielną zmianę pozycji.

Jak domowe łóżko zmienić w łóżko rehabilitacyjne?

Łóżka specjalistyczne są drogie. Jeśli nie masz możliwości zdobycia łóżka rehabilitacyjnego, możesz do potrzeb chorego dostosować zwykłe, domowe łóżko. Jak to zrobić?

  • Potrzebne ci będzie łóżko o wymiarach ok. 190–200 cm długości, szerokości minimum 90 cm i wysokości 65–70 cm. Ten ostatni parametr możesz dopasować, umieszczając pod  nogami łóżka drewniane klocki, cegły, pustaki.
  • Zamiast barierek wykorzystaj lekką siatkę (w razie potrzeby skorzystaj z pomocy ślusarza). 
  • Zagłówek możesz przygotować z koców złożonych w kostkę, lub drewnianym klinem obciągniętym cienką warstwą gąbki i materiałem lub klinem z gąbki o gęstej fakturze.
  • Wysięgnik ręki, czyli tzw. lejce lub drabinkę, które pomagają choremu podciągnąć się na łóżku lub wykonać proste ćwiczenia usprawniające możesz zastąpić taśmą wykorzystywaną w pracach remontowych z uformowanym uchwytem.

Jak ustawić łóżko?

Specjalne łóżko dla osoby przewlekle chorej ustaw, tak, by był do niego dostęp z obu stron. Łóżko specjalne powinno stać z daleka od okna, aby nie narażać chorego na bezpośrednie działanie powietrza.

Łóżko rehabilitacyjne: dofinansowanie z P.C.P.R lub MOPS

Możesz się ubiegać o dofinansowanie do zakupu łóżka rehabilitacyjnego z PCPR-u lub MOPSu w wysokości 60 procent wartości zakupionego sprzętu. W tym celu konieczne jest:

  • zaświadczenie od lekarza z zleceniem na zakup łóżka rehabilitacyjnego
  • przedstawienie faktury PRO FORMA –  oświadczenie o niepełnosprawności lub stopniu niepełnosprawności
  • oświadczenie o dochodach osoby niepełnosprawnej lub opiekuna w przeliczeniu na jednego członka rodziny (we wspólnym gospodarstwie domowym)
  • wypełnienie wniosku o dofinansowanie (druki dostępne w PCPR i MOPS)